Často kladené otázky

Čo je sauna?

Sauna je miestnosť postavená z mäkkého dreva obsahujúca ohrievač (elektrický alebo na drevo), ktorý je schopný zohriať vzduch na viac ako 80° Celzia. Takáto vysoká teplota spôsobí vysušenie vzduchu v miestnosti. Vďaka veľmi nízkej hladine vlhkosti vzduchu je človek schopný tolerovať vysokú teplotu. Mäkké cédrové drevo taktiež nepohltí veľa z vytvoreného tepla a príjemne sa na ňom sedí.

Aký je rozdiel medzi suchou a mokrou saunou?

Suchá a mokrá sauna sú jedno a to isté zariadenie. Predtým, než polejete rozhorúčené kamene vodou, je sauna suchá vzhľadom na nízku úroveň vlhkosti vo vzduchu. V momente pokropenia kameňov vodou a vzniku pary sa sauna mení na mokrú. V podstate je to suchá i mokrá sauna a jej názov sa odvíja od hladiny vlhkosti vzduchu v priestore.

Aký je rozdiel medzi klasickou saunou a infrasaunou?

Keďže pod saunou rozumieme miestnosť, v ktorej sa tvorí teplo pomocou vodnej pary, infrasauna vo svojej podstate nie je klasickou saunou. Infračervené žiarenie nezohrieva miestnosť, ale preniká priamo do tela. Tento proces sa deje pri nízkej teplote a pomáha pri úľave boľavých kĺbov a svalov. Infrasauna označuje teda miestnosť prispôsobenú na uskutočňovanie liečby infračerveným žiarením. Sauna s mokrým a suchým efektom je však zážitkom pre celé vaše telo poskytujúc okrem úľavy od bolestí kĺbov a svalov aj ďalšie zdravotné výhody.

Prečo sa sauna považuje za zdraviu prospešnú?

Nefalšovaná sauna je navrhnutá tak, aby sa ohrievala do vysokých teplôt, pričom vystavenie ústrojenstva takejto vysokej teplote prináša so sebou mnohé zdravotné prínosy. Pri ohrievaní organizmu dochádza ku zvýšeniu srdcovej aktivity, presne tak ako pri akomkoľvek aeróbnom cvičení. Vďaka tomu začne telo spaľovať energiu rýchlejšie, preto medzi pozitíva sauny môžeme zaradiť i chudnutie, zlepšený krvný obeh či úľavu od bolesti svalov a kĺbov. Prítomnosť vlhkej pary zlepšuje dýchanie a intenzívne potenie napomáha detoxikácii organizmu. Navyše je to veľmi príjemný a relaxačný zážitok, ktorý pomáha ľuďom zbaviť sa stresu a prinavracia mnohým plnohodnotný nočný spánok.

Schudnem vďaka saune?

Podľa údajov spolku The North American Sauna Society, pri jednej návšteve sauny je možné spáliť až 300 kalórií. Strata váhy je výsledkom kombinácie spálených kalórií vďaka zvýšenej srdcovej frekvencie a straty vody pri následnom potení. Preto ak sa snažíte schudnúť, pravidelná návšteva sauny je výborným podporným prostriedkom vašej kúry.

Môžem mať barelovú saunu v exteriéri?

Sauny Almost Heaven i Cedar Lover sú navrhnuté pre použitie tak v interiéri, ako aj v exteriéri. Nielenže je céder prirodzene odolný voči hnilobe/rozkladu, robustnú konštrukciu zabezpečuje aj unikátny dizajn založený na systéme do seba zapadajúcich dosiek. Navyše, hrubé drevené dosky výborne zadržiavajú teplo a kruhový tvar sudu zabezpečuje výbornú distribúciu tepla.

Prečo je práve červený céder také dobré drevo na stavbu barelovej sauny?

Červený céder ako stavebný materiál sa uprednostňuje z niekoľkých dôvodov. Po prvé, je jeden z mála druhov dreva, ktoré nepodliehajú rozkladu, hnilobe ani plesni a ako také môžu byť ľahko použité na stavbu vonku či vnútri. Ďalším dôvodom je jeho mäkkosť, ktorá umožňuje vášmu telu pohodlný kontakt s povrchom dreva napriek vysokej teplote vzduchu. A napokon, nič sa nevyrovná sladkej, sviežej vôni kanadského červeného cédru. Dá sa povedať, že je to drevo pre saunových nadšencov.

Ako ošetrovať vonkajšok sauny?

Obrovskou výhodou kanadského červeného cédru je fakt, že ho nemusíte nijako ošetrovať. Ak sa ponechá bez ošetrenia, pod pôsobením slnka a dažďa sa farba dreva časom zmení striebristú. Poveternostné podmienky však nemajú žiadny vplyv na kvalitu dreva. Ak si želáte zachovať bohaté prirodzené farby dreva, odporúča sa ošetrovať vonkajšok sauny ochranným prípravkom s UV ochranou (olejom), vďaka ktorému bude exteriér odolávať vonkajším poveternostným podmienkam. Vhodný prípravok kúpite v ktorejkoľvek špecializovanej predajni. Upozornenie: Nikdy neošetrujte interiér sauny!

Aký je rozdiel medzi elektrickou pieckou do sauny a pieckou na drevo?

Čo sa týka rýchlosti vykúrenia a teplotného rozsahu, oba typy kúrenia spĺňajú parametre kúrenia veľmi podobne. Použitie piecky na drevo vyžaduje komín na odvádzanie dymu von z miestnosti a vhodnú ochrannú mriežku. Materiály potrebné na vybudovanie komínu nie sú súčasťou sauny. Pri inštalácii je potrebné dodržať pokyny a odporúčania výrobcu ohrievacieho zariadenia.

Aké úpravy si vyžaduje terén pred inštaláciou sauny?

Všetky modely barelových sáun  sa môžu používať v akomkoľvek prostredí. V každom prípade je dôležité, aby povrch nachádzajúci sa pod saunou bol pevný a rovný (jemný sklz umožňujúci odtekanie dažďovej vody je v poriadku). Pod saunu sú vhodné rôzne typy povrchov, ako napr. drevená terasa, betónový dvor, dlaždicové kamene, štrk, atď.

Čo obsahuje balenie sauny?

Každý zákazník po objednaní obdrží cédrový barel, piecku, saunové kamene, svetlo, vedro, naberačku na vodu, teplomer s vlhkomerom, vešiak, presýpacie hodiny, poličku na nápoje a držiak na časopisy. Ďalšie doplnky (opierky pod nohy, na chrbát, atď..) je možné dokúpiť v našom eshope.

Aké náročné je zloženie sauny?

Saunové súpravy Almost Heaven i Cedar Lover sa skladajú jednoducho a dve osoby si poradia so zložením za pár hodín. Zariadenie je čiastočne zložené, je potrebné už len správne poskladať jednotlivé časti tak, aby do seba zapadli. Lavice určené na sedenie sú hotové a umiestňujú sa dovnútra sauny po jej zložení. Manuály so všetkými potrebnými informáciami sú pribalené ku každej súprave a dostupné aj na našej webovej stránke. Na nej nájdete aj video, ako sa skladá populárny model Barrel.

Aké sú prevádzkové náklady?

Náklady na prevádzku sauny sú minimálne, a to z niekoľkých dôvodov. Prvým je spotreba elektriny, ktorá je menej ako 40 ampersekúnd. Po druhé, na rozdiel od ostatných domácich spotrebičov, piecka spotrebúva energiu, iba keď ju používate. Piecku treba zapnúť maximálne jednu hodinu pred použitím a vypnúť, keď ste s použitím hotoví. Bežné používanie má zanedbateľnú spotrebu, podobne ako sušička bielizne alebo elektrická rúra na pečenie.

Ako dlho trvá vyhriatie sauny?

Zohriatie sauny na požadovanú teplotu závisí od vonkajšej teploty, takže keď je vonku teplejšie, sauna sa ohreje rýchlejšie a naopak. Optimálna teplota v saune môže byť tiež rôzna, a to podľa osobných preferencií – niektorým vyhovuje nižšia teplota už pri 75C, niektorí zas uprednostňujú vyššie teploty, aj viac ako 85 stupňov. Avšak v zásade platí, že na teplotu 75 stupňov sa sauna vyhreje za 30-40 minút, a na 85 stupňov do 60 minút.

Aký prívod elektriny je potrebný?

Piecka vyžaduje 380 V zdroj energie a musí byť k nemu napevno pripevnená. Ak sa vaša sauna nachádza bližšie ku ističu než 25 metrov, sauna bude potrebovať kábel CYKY 5x2,5mm2 a 3x16A istič istič. Ak sa nachádza ďalej než 25 metrov od ističa, budete potrebovať kábel CYKY 5x4mm2. Osvetlenie vyžaduje 220V a vypínač musí byť  umiestnený podľa vašich preferencií. Pri inštalácii piecky vždy nasledujte pokyny výrobcu a na zapojenie elektrických zariadení spolupracujte s licencovaným elektrikárom.

Akú stálu údržbu si sauna vyžaduje?

Sauna si nevyžaduje veľa údržby. Vzhľadom na klimatické a poveternostné podmienky je potrebné v niektorých prípadoch príležitostne stiahnuť barelové obruče alebo naopak vložiť do konštrukcie pár dosiek na vyplnenie. K tomu môže dôjsť najmä v priebehu prvých pár mesiacov používania sauny potom, ako drevo začne nasávať vlhkosť a môže meniť svoj objem. Odporúča sa pravidelne čistiť podlahu a lavice s použitím slabého roztoku vody a jedlej sódy.

Aká je záruka?

Ku každej barelovej saune z cédra dostávate obmedzenú celoživotnú záruku na výrobné vady všetkých súčiastok sauny, čo znamená že vám bezplatne vymeníme akúkoľvek súčiastku v súlade s obmedzenou zárukou. Na piecky sa vzťahuje záruka, akú poskytuje jej výrobca.

Share This