Predtým ako si kúpite sudovú saunu z cédrového dreva

Nie každý používateľ sauny je oboznámený s presnými definíciami saunového zážitku a bežný spotrebiteľ si nemusí byť vedomý jemných rozdielov medzi existujúcimi možnosťami. Dalo by sa povedať, že o saunách môžeme nájsť, nielen na internete, veľmi veľa dobre mienených rád, ktoré však môžu byť veľakrát nepresné.

Záleží nám na tom, aby ste sa pri nákupe sauny rozhodovali na základe správnych informácií. Na tomto mieste preto nájdete vysvetlenia často používaných výrazov, ktoré sa spájajú s prevádzkou sauny.

Sauny

Sauna

Podľa slovníka, sauna je „kúpeľ, v ktorom sa využíva suché teplo na vyvolanie procesu potenia, a v ktorom sa tvorí para pri polievaní ohriatych kameňov.“ Klasický saunový zážitok pozostáva teda z horúcich kameňov, vody a pary.

Suchá alebo mokrá?

Ľudia sa nás často pýtajú, či ponúkame suché alebo mokré sauny. Odpoveďou je, že ponúkame obe, keďže obe sú jedno a to isté zariadenie. V momente, keď do sauny vstupujete, považuje sa kúpeľ za suchý vzhľadom na nízku hladinu vlhkosti vo vzduchu. V momente, keď vylejete vodu na ohriate kamene, vytvorí sa para, ktorá čoskoro zaplaví celú miestnosť. Tento náhly nárast vlhkosti vo vzduchu tak zmení kúpeľ na mokrý. Inými slovami, saunu budete mať takú suchú/mokrú, koľko vody použijete.

Parný kúpeľ

Pojmy parný kúpeľ a sauna sa často zamieňajú a sú nesprávne považované za to isté. Opak je však pravdou. Parný kúpeľ prináša dovnútra paru vytvorenú generátorom a vypúšťa ju pomocou trysiek rozmiestnených po miestnosti. Parný kúpeľ je vykachličkovaný a často sa nachádza v blízkosti sprchy.

Infrasauna

Hoci mnohými ľuďmi takto označovaná, infrasauna vo svojej podstate nie je klasickou saunou. Infrasauna nie je založená na vytváraní pary pomocou horúcich kameňov a vody, preto nespĺňa kritériá klasickej sauny. Infrasauna vytvára teplo z infračervených lúčov nášho svetelného spektra. Cieľom infrasauny je vytvoriť rovnaký efekt ako klasická sauna, čiže zohriatie organizmu, ale bez príliš vysokej teploty. Miesto toho, aby zohrievala miestnosť sauny z jedného bodu, infračervené lúče vstupujú do tela z niekoľkých rôznych ohrievačov.

Share This