V mnohých kultúrach si sauna (alebo jej miestny ekvivalent) po dlhé stáročia držala svoje čestné miesto medzi ľuďmi. V posledných desaťročiach zdravému trendu sauny podľahli aj Američania. Ak so saunou ešte nemáte skúsenosti, ale nájdete sa na zozname, znamená to, že aj vám prinesie pravidelné navštevovanie sauny významné benefity.

Vydržte dlhšie, prejdite ďalej, vystúpte vyššie vďaka účinkom tradičnej a autentickej sauny.

1. Športovci a ľudia s aktívnym životným štýlom

Ponoriť sa do upokojujúceho horúceho vzduchu sauny nielenže pôsobí zázračne na namáhané svalstvo a boľavé kĺby, ale podľa štúdie z roku 2007 pomáha návšteva sauny bežcom po tréningu zvýšiť ich vytrvalosť. Sauna je aktivita, ktorá upokojuje a zároveň posilňuje – tomu hovoríme dokonalá kombinácia.

2. Umelci a kreatívni ľudia

Sauna je meditatívne prostredie, ktoré pomáha zbaviť sa chcených a nútených myšlienok a zanecháva v našej mysli len to podstatné a krásne jednoduché. Cítite sa, obrazne povedané, vyhorení? Potom zhoďte zo seba šaty, vstúpte do sauny a vyprázdnite si myseľ. Inšpirácia často prichádza na miestach, kde ju najmenej čakáme. Zábavný fakt: Herec Johnny Depp pripisuje pobytu v saune podiel na vzniku niektorých ikonických filmových postáv, ktoré stvárnil.

3. Ľudia so sezónnou duševnou nerovnováhou (Seasonal affective disorder – SAD)

Posilnite svoje telo teplom a parou sauny na úspešný boj proti zimnej depresii.

Sezónna duševná nerovnováha je bežnou formou depresie. Obvykle sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú ďaleko na sever alebo ďaleko na juh od rovníka, a to počas jesenných a zimných mesiacov, ktoré sú charakteristické nedostatkom slnečného svitu. Odborníci predpokladajú, že pravidelná návšteva sauny môže pomáhať ľudom s diagnózou SAD. To dáva zmysel. Ako lepšie bojovať proti pochmúrnej a chladnej zime, než tam, kde je teplo a komfortne.

4. Introverti a tí zhovorčivejší

Existuje jeden fínsky vtip a znie takto: „Fín – introvert sa pri rozhovore s vami pozerá na svoje topánky. Fín – extrovert sa pozerá na tie vaše.“ Fíni sú zakladateľmi autentickej saunovacej kultúry a možno práve ich hĺbavá a introspektívna nátura mala vplyv na vývoj saunovacieho rituálu. Mnohí ľudia sú totiž presvedčení, že sauna nie je miestom na plytké rozhovory. To však neznamená, že v saune musí byť hrobové ticho. Môže to byť práve miesto na diskusiu o zaujímavých myšlienkach, hlbokých otázkach a miesto, kde sa možno zapojiť do autentických rozhovorov.

Sauna má čo ponúknuť všetkým ľuďom. Či už je to zdravší životný štýl, chvíľu na premýšľanie, pozitívny únik alebo upokojujúce prostredie.

5. Všetci ostatní, ktorí nie sú na tomto zozname

Možno nie ste z tých, ktorí sa radi prebehnú, ani nemáte sklony k maľovaniu, písaniu či výrobe keramiky. Možno milujete zimu so všetkým, čo k nej patrí a ste ten najspoločenskejší tvor široko-ďaleko. Aj v takom prípade vám môže pobyt v saune priniesť rovnako príjemné zážitky. To je na nej to skvelé: sauna vyhovie potrebám všetkých.

V spoločnosti Almost Heaven Saunas sa špecializujeme na výrobu domácich sáun špičkovej kvality a osobitého štýlu, či už pre saunových nováčikov alebo veteránov, bez ohľadu na to, z ktorého kúta sveta pochádzajú. Ak chcete získať ďalšie informácie o tradičnom saunovacom rituále a porozprávať sa o myšlienke mať vlastnú saunu doma alebo v záhrade, neváhajte nás kontaktovať na telefónnom čísle 0918 294 266.

Share This