Sudové, respektíve barelové sauny, sú relatívnou novinkou vo svete exteriérových sáun. Na trh prišli na začiatku 70-tych rokov, zhruba v období kedy sa aj vírivky stali veľmi populárnymi. Debnársky štýl barelovej sauny je odvodený od dizajnu sudov používaných na výrobu vína a whisky. Táto technika pri výrobe sauny je vskutku ideálna a osvedčila sa pre sauny exteriérové ako aj sauny interiérové. Mimo svojej jedinečnej architektonickej štruktúry, majú barelové sauny množstvo iných výhod. Barelová sauna má totižto cédrovú konštrukciu, ktorá tvorí vonkajší rám sauny a súčastne aj jej vnútorné obloženie. Naopak sauna tradičná vyžaduje vonkajší obklad, izoláciu, vnútorný obklad atď., čím sa značne zvyšujú náklady na výrobu a výstavbu sauny.

Sudové sauny

Sudové sauny majú jedinečnú výhodu jednoduchej výstavby, ktorá nevyžaduje predprípravy ako ich vyžaduje sauna klasická, a zvládnu ju dvaja ľudia bez predošlých stavbárskych skúseností. Exteriérová klasická sauna na druhej strane vyžaduje zručnosť pri kladení šindlov ako aj pri rámovaní. Obruč z nehrdzavejúcej ocele a oblý dizajn sauny zabezpečia, že sudová sauna je ochránená proti pretekaniu ďažďovej vody, zatiaľ čo cédrové drevo zabezpečí potrebnú rozpínavosť pri akýchkoľvek zmenách vlhkosti.

Cédrové drevo pre sudové sauny

Sudové sauny sú prirodzene izolované, nakoľko zloženie cédrového dreva je dostatočne pórovité a celulózne. Preto nie je potreba pridania dodatočnej izolácie, ktorú vyžaduje sauna klasická. Takáto izolácia často plesnivie a je napadnutá škodcami. Aj pri mínus 30-tich stupňoch si barelové sauny dokážu teplotu udržať a rýchlo zvýšiť. Vzácne cédrového drevo je preto najideálnejším materiálom, a to pre výstavbu akejkoľvek sauny.
Poslednou, avšak veľmi dôležitou výhodou je finančná efektivita. Keďže sudové sauny nemajú praktický žiadny nevyužitý priestor, na ich vyhriatie je potrebné menšie množstvo energie ako pri saune klasickej. Hrubé dosky zabezpečujú nielen výbornú izoláciu, ale aj chladnosť vonkajšieho povrchu. Je pravdepodobné, že ani pri pravidelnom používaní sauny si nevšimnete rozdiel na účte za elektrinu.

Share This